Powrót do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłobka Matka Święta,czuwa sama uśmiechnięta nad dzieciątka snem, nad dzieciątka snem. Cicha noc, święta noc, pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni, za anielskim głosem pieni. Gdzie się spełnił cud, gdzie się spełnił cud.
Nasza zima biała chustą się odziała. Idzie, idzie do nas w gości, w srebrnych blaskach cała! Włożyła na czoło, księżycowe koło, lecą z płaszcza gwiazdy złote, gdy potrząśnie połą. Z lodu berło trzyma, tchu ni głosu nie ma. Idzie, idzie, smutna, cicha, ta królowa zima! Idzie martwą nogą wyiskrzoną drogą, postanęły rzeki modre, do morza nie mogą. Gdzie stąpi, gdzie stanie, słychać narzekanie: - Oj, biedne my kwiaty, trawy, co się z nami stanie! - Przed nią tuman leci, straszy małe dzieci... A my dalej do komina: - Nie puścim waszeci!
Bracia, patrzcie jeno, jak niebo goreje, znać, że coś dziwnego w Betlejem się dzieje. Rzućmy budy, warty, stada, niechaj nimi Pan Bóg włada, a my do Betlejem, a my do Betlejem, do Betlejem. Patrzcie, jak tam gwiazda światłem swoim miga! Pewnie do uczczenia Pana swego ściga. Krokiem śmiałym i wesołym spieszmy i uderzmy czołem przed Panem w Betlejem.
Całunem śniegu przysypany, biały park w szarą ciszę pogrążył się cały i z jakichś głuchych tęsknot się spowiada. Drzew nagich długa ciemna kolumnada wije się sennie i w dali gdzieś ginie, wije się cicho po białej równinie. I biegną ławki aleją szeregiem, samotne, puste, ubielone śniegiem.
Oj, maluśki, maluśki, maluśki jako rękawicka. Alboli tez jakoby, jakoby kawałecek smycka. Cy nie lepiej Tobie by, Tobie by siedzieć było w niebie, wsak Twój Tatuś kochany, kochany nie wyganiał Ciebie. Tam ci zawsze słuzyły, słuzyły prześliczne janioły, a tu lezys sam j eden, sam jeden jako palec goły.

Zima

djZima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.

Godło Polski
Powiatowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy

w Rembowie

Get Adobe Flash player

 

 

IMG 20181203 163052

14 marca odbyło się głośne czytanie, podczas którego gościliśmy pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Rakowie. Tematem przewodnim spotkania była miłość. Dokonując wyboru tekstów, skoncentrowaliśmy się na utworach, z którymi możemy się zetknąć w szkolnych podręcznikach. Pokazaliśmy, że odpowiednio przeczytane, nie są wcale nudne i nie straciły na aktualności. Historie miłosne Ligii i Winicjusza, Klary i Wacława, Małego Księcia i Róży, Romea i Julii nadal wzruszają. Wysłuchaliśmy, jak z tematem miłości radzili sobie poeci tacy jak Adam Asnyk, Adam Mickiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy święty Paweł. Szczególnie interesujące okazały się interpretacje przygotowane w duetach wychowanek – pracownik. Aprobatę publiczności zyskała też „Niepewność” Adama Mickiewicza w wersji rapowej. 

Świetnie się bawiliśmy, oglądając Romea i Julię „na wesoło”, w ujęciu kabaretowym.

Na koniec wychowankowie zaprezentowali teksty przygotowane w ramach Konkursu Literackiego „Misja – miłość”.

Zachęcamy wszystkich do czytania, bo, jak się okazuje, klasyczne teksty są nie tylko piękne, ale warto je znać też po to, by zrozumieć współczesność.

 

 


 Przygotowały: J. Domańska, M. Barczyk

 

 

 

IMG 20181203 163052

Dnia 8 marca 2019r w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie, z okazji Dnia Kobiet odbył  festiwal muzyczny. Program słowno – muzyczny pod hasłem: „Muzyka Twoje imię ma…” przygotowali wychowankowie Ośrodka pod kierunkiem wychowawców: Ryszarda Mikuli i Łukasza Dziopy. Na scenie można było usłyszeć przeboje takich zespołów jak:  Happysad, Kordian, Zenek&Kroppa, Wilki, Cliver, Baciary i Łobuzy. Zebrani byli zauroczeni poszczególnymi występami artystów. Gorące rytmy muzyki podbiły serca zebranych Pań. Poszczególne występy przeplatane były pięknymi wierszami, które zaprezentowali młodzi wykonawcy. Swoisty romans muzyki z poezją okazał się bardzo dobrym pomysłem. Na widowni widać było wzruszenia. Wszyscy uczestnicy festiwalu bawili się świetnie. Było mnóstwo gorących braw i podziękowań. Podczas utworu pt. „Siedem czerwonych róż” zespołu Baciary wychowankowie wręczyli zebranym Paniom kwiaty. Na koniec, specjalnie na tą okazję jeden z wychowanków wykonał swój autorski utwór w klimacie muzyki rapowej, w tekście którego zawarte były życzenia na ten szczególny dzień. 

Tego samego dnia, w godzinach wieczornych wychowankowie jeszcze raz wystąpili ze swoim programem. Tym razem dla Pań z Rembowa w ramach współpracy Ośrodka ze środowiskiem lokalnym. Atmosfera spotkania była równie gorąca.

Jako organizatorzy festiwalu pragniemy bardzo serdecznie podziękować wychowankom za piękne występy sceniczne. Pani Marcie Sławskiej dziękujemy za przygotowanie wystroju artystycznego sali.

 

 


 Przygotowali: Ł. Dziopa, R. Mikula

 

 

 

IMG 20181203 163052

Dnia 28.02.2019r.w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Rembowie zorganizowane zostało spotkanie z kuratorem zawodowym Panią Agatą Smagłowską. Zajęcia zostały przeprowadzone dla wychowanków I i IV grupy wychowawczej. 

Tematem zajęć było : uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w Internecie, zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści, zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem. Na początku spotkania wychowankowie zostali zapytani, czy spotkali się kiedyś z określeniem hejt? Czy wiedzą co to znaczy?,  Jak według nich może przejawiać się hejt? W jakiej postaci pojawia się w Internecie? Gdzie dokładnie można znaleźć hejt w Internecie ? Pani Kurator wyjaśniła , że słowo hejt pochodzi od angielskiego słowa hate, co oznacza po polsku nienawiść. Podkreśliła również, że z hejtem można spotkać się właściwie wszędzie. Zwróciła  uwagę, że część wymienionych serwisów posiada ograniczenia wiekowe. Młode osoby powinny zapoznawać się z regulaminem i nie korzystać z serwisów, które nie są dla nich przeznaczone. Prowadząca podkreśliła, że anonimowość w sieci jest mitem, ponieważ można ustalić, z którego urządzenia były pisane obraźliwe komentarze. Pani kurator podzieliła uczestników na dwuosobowe zespoły i prosiła, aby odpowiedzieli na pytanie. Pytanie 1: Jak myślicie, co mógłby poczuć Tomek, kiedy Damian obraził go na forum?   Jak wy poczulibyście się na jego miejscu? Ważne, aby wśród odpowiedzi pojawiły się stwierdzenia: zrobiło mu się smutno, przykro; poczuł się niezrozumiany, odrzucony; zawstydził się, pożałował swojej wypowiedzi itp. 

W podsumowaniu prowadząca podkreśliła, że nawet jeden negatywny komentarz wystarczy, żeby komuś zrobiło się przykro i żeby pojawiły się trudne emocje. Zaznaczyła również, że w Internecie o wiele łatwiej jest obrażać innych, ponieważ nie możemy zobaczyć ich reakcji nie widzimy, że swoim zachowaniem sprawiamy komuś przykrość. Internet daje również złudne poczucie anonimowości. W rezultacie piszemy rzeczy, których nigdy nie powiedzielibyśmy komuś w bezpośredniej rozmowie.

Kończąc spotkanie z nieletnimi Pani kurator nadmieniła, że chociaż może to być trudne, to bardzo ważne jest nie brać hejterskich komentarzy do siebie i nie rezygnować z bycia sobą i ze swoich zainteresowań. Hejt świadczy o hejterach, a nie o nas.

 

 


 Przygotowała: B. Witkowska

 

 

IMG 20181203 163052

W dniu 28 lutego 2019 roku w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podzamczu odbył się Turniej Tenisa Stołowego dla placówek resocjalizacyjnych, w którym uczestnicy walczyli o puchar starosty kieleckiego. 

W zawodach brało udział  osiem drużyn. Drużyna reprezentująca naszą placówkę zajęła  drużynowo wysokie- drugie miejsce. Natomiast indywidualnie miejsce trzecie wywalczył wychowanek Kacper Ryczkowski. Turniej odbył się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, a uczestnicy ze wszystkich placówek grali na wysokim poziomie i starali się wypaść jak najlepiej.

 

 


 Przygotował: P. Chrząszcz

 

 

 

IMG 20181203 163052

W ostatnich dnia lutego 2019r. ukazało się 3 wydanie gazetki „Takie Tam”. W tym wydaniu Jakub Misiak opisał przebieg udziału naszych wychowanków w 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy a także zrelacjonował wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Joachim Nowak przybliżył nam postać Św. Walentego oraz historię Dnia Zakochanych czyli popularnych „walentynek”. Jak zwykle mogliśmy liczyć na Eryka Piskorowskiego, który zafundował nam łamigłówkę w postaci krzyżówki. Na ekscytujące chwile z książką zaprosił nas Amadeusz Laskowski, który dołączył recenzję „Margo” autorstwa Tarrayn Fisher. Do zespołu redakcyjnego dołączył Michał Artinjan, który w swoim artykule zaprasza do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach do europarlamentu oraz Sejmu i Senatu RP. Kolejny raz możemy też liczyć na Michała Chrostowskiego i jego przepis na coś słodkiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć Dominika Kłopotka i jego przygody z wędkarstwem. Zapraszamy do przeczytania całej gazetki, która jest dostępna również w formie elektronicznej na stronie Ośrodka.

 

 


 Przygotowała: M. Łubek

 

Koła zainteresowań

Gazetka Ośrodkowa

Gazetka Konkursowa

Bezpieczna szkoła

Szkoła Dobrego Wychowania